4 najlepšie dôvody pre dovolenku na horách

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Dovolenka v exotickom rezorte má svoje neopakovateľné čaro. Sú však chvíle, keď už máte pohľadov na more z rôznych dôvodov dosť. 

Aby ste ale o možnosť relaxu v príjemnom prostredí neprišli, máme pre vás niekoľko dôvodov, pre ktoré je dovolenka v prírode a na horách pre vás ideálne riešenie.

Doplníte si vitamín D prirodzenou cestou

Kempovanie je o tom, že konečne vystúpite z tieňa svojej kancelárie alebo domova a vychutnáte si jasné slnečné lúče. Áno, aj v zime je vplyv slnečných lúčov na naše telo znateľný. Navyše pod ich vplyvom sa vo vašom tele vytvára vitamín D, ktorý prispieva k dobrej nálade, spevňuje kosti a zuby a znižuje riziko vzniku rakoviny, srdcových chorôb a cukrovky.

Vitamín D tiež zlepšuje prietok krvi a znižuje krvný tlak tým, že doslova uvoľňuje cievy. Najdôležitejšie dnes asi je, že vďaka nemu posilňujete aj svoju imunitu.

Takže, ak sa vám v tele jeho potrebné zásoby minuli, odporúčame vám rezervovať si voľnú izbu v nádhernom hoteli v Jasnej a nechať pôsobiť na telo všetky priaznivé účinky tohto vysokohorského zdravého prostredia.

Prirodzené svetlo zlepšuje váš spánok

V uzavretom priestore pod dlhodobým stresom naše telo zlyháva. A vo veľkej miere za to môže nedostatok prirodzeného denného svetla. Jeho zásoby si na dovolenke v prírode môžete doplniť tiež!

Vďaka potrebnej porcii slnečného žiarenia sa budete cítiť oddýchnutí a uvoľnení. Robí to tak, že správne reguluje produkciu melatonínu vo vašom tele. Melatonín je hormón, ktorý riadi cirkadiánne rytmy vášho tela. V noci po zotmení sa vďaka nemu cítite ospalí. Slnečné lúče ale blokujú tvorbu melatonínu počas dňa, vďaka čomu máte viac energie.

Doplniť si zásoby prirodzeného denného svetla môžete aj pri jedle v modernej reštaurácii v Jasnej, v ktorej ste sa rozhodli túto zimu stráviť aktívnu dovolenku.

Pobyt v prírode vám pomáha zbaviť sa stresu

Byť zaneprázdnený, najmä pri interakcii s elektronickými zariadeniami, je hlavnou príčinou stresu. Štúdia Kalifornskej univerzity zistila, že ľudia, ktorí mali neustály prístup k e-mailom alebo dostávali na telefón pravidelný prúd správ, mali počas dňa silnejší tlkot srdca ako tí, ktorí boli odrezaní od elektronickej komunikácie. Preto vám vonkajšia rekreácia umožní úplne relaxovať. Samozrejme za predpokladu, že medzi hríbmi nebudete hľadať Wi-Fi.

Uvoľníte v tele endorfíny

Fyzická aktivita, ktorá spravidla sprevádza rekreáciu v prírode, vyvoláva produkciu endorfínov, jedného z hormónov šťastia. S nárastom jeho množstva v tele človek nadobúda pocity pokoja, jasnosti a spokojnosti.

Nezabudnite sa ale na takúto turistiku poistiť nielen vhodným oblečením, ale aj pohodlnou a pevnou trekovou obuvou. Oplatí sa sledovať deň vopred aj počasie. Len potom si dovolenku na horách užijete plnými dúškami.

Zdroj obrázka: Yuliya Loginova/Shutterstock.com

E-mail

Vyberáme

Kam vyraziť na dovolenku v Septembri?

Kam vyraziť na dovolenku v Septembri?

September znamená návrat do školy ... alebo sa zahráme trochu na záškoláka a zamierime do jednej z nasledujúcich vysnených destinácií. Poďme sa pozrieť na naše školské poznámky najvyhľadávanejších miest, pláží a udalostí v mesiaci september.

5 bezpečných destinácií pre sólo ženy – cestovateľky

5 bezpečných destinácií pre sólo ženy – cestovateľky

Cestovanie osamote je vynikajúcou príležitosťou pre objavovanie nových ľudí a miest, ale taktiež je to vhodným prostriedkom pre objavovanie samého seba a síce, či radi cestujete sami. Pre ženy môže byť cestovanie osamote veľkým prínosom – pomáha to zvýšiť ich sebavedomie a prospieva to k ich nezávislosti.

Čo sme jedli v Ázii? Galéria v čánku

Čo sme jedli v Ázii? Galéria v čánku

Pri cestovaní nespoznávame len krajinu, ale aj zvyky, kultúru a jedlo. Bez jedla sa nezaobídete nikde, prečo teda nevyužiť možnosť ochutnať miestne špeciality? Pri našej ceste Áziou jedli viac oči ako ústa, množstvo pouličných stánkov ponúkalo rôzne druhy jedál, od polievok, cez grilované mäso až k opečeným pavúkom.

Hrady, krásna príroda, kultúra a dobré ceny. Vitajte v Rumunsku!

Hrady, krásna príroda, kultúra a dobré ceny. Vitajte v Rumunsku!

Rumunsko je krajinou, kde sa staré s novým mieša tak, ako nikde inde v Európe. Touto krajinou, ktorá je plná tajomstiev, kultúry a nesmiernej krásy, bude každý očarený – najmä miestnymi tradíciami, jedlom a bohatou históriou.

Stačí sa zbaliť, a vyraziť... :-)